Dzisiejszy tekst powinien przeczytać, każdy Polak mieszkający w UK, który kupił dom na kredyt w UK lub chce kupić.

Ten tekst piszę w odpowiedzi na pytanie Roberta: w ostatnim artykule napisałeś, że gdy kredyty na domy w UK podrożeją, to Polacy zaczną wracać do Polski, przecież nie każdy ma kredyt na dom w Anglii, a dużo ludzi spłaciło bardzo małą część kredytu, możesz jeszcze raz wytłumaczyć, komu będzie się opłacać, sprzedać dom na kredyt w UK i wrócić do Polski, jak mocno będzie można na tym zyskać?

Odpowiedź:

Polacy, którzy spłacili dużą część swojego domu w UK, będą wracać do Polski – będzie im się bardziej opłacać, kupić mieszkanie lub dwa w Polsce.

To nastąpi tylko, gdy oprocentowanie kredytów mortgage w UK wróci do „normalnego” poziomu, kiedy, to nastąpi, tego nikt nie wie, ale jest bardzo prawdopodobne, że to stanie się za kilka lat.

Osoby, którym bardziej będzie się to opłacać, to ludzie, którzy już spłacili dużą część swojego kredytu lub ich nieruchomość podrożała do takiego poziomu, że pozostałość kredytu to np. połowa ceny.

Np. jeżeli dom kosztuje £300,000 a kredytu pozostało £150,000 to po sprzedaży domu, osobie pozostanie £150,000. Za takie pieniądze w Polsce można kupić dwa bardzo ładne apartamenty w jednym zamieszkać a drugi wynająć.

Podkreślam, że obydwa apartamenty nie będą obciążone ratami kredytu, więc mieszkasz za darmo i z wynajmu drugiego apartamentu czerpiesz duże zyski, ponieważ nieruchomość nie jest obciążona kredytem.

Głównym powodem do takiego ruchu będzie wzrost oprocentowania kredytów mortagage w UK, gdy oprocentowanie wróci do normalnego poziomu i taki właściciel ze „średnią pracą” zauważy, że jego miesięczne raty podskoczyły o £300, weźmie do ręki kalkulator, policzy i wróci do Polski.Osoby, które mają średnie zarobki w UK i będą w powyższej sytuacji, zauważą, że mimo wyższych zarobków w UK, muszą opłacić co miesiąc £800 raty. W Polsce nie musieliby płacić żadnej raty za swoje mieszkanie i w dodatku dostawaliby pieniądze z wynajmu, Standard życia przykładowego bohatera mógłby się znacznie polepszyć a na pewno pozostać na tym samy poziomie.
 
Dodatkowego impulsu dodaje fakt, że w Polsce jest 500+, a więc rodziny z dziećmi mają jeszcze większą zachętę.
 
Taki ruch nie wszystkim będzie się opłacać, bo gdy mąż zarabia £3,000 miesięcznie na rękę a żona £2,000 na rękę to raczej nie będą rezygnować z UK, chyba że w Polsce także znajdą dobre prace, może nie za £3,000 miesięcznie, ale trzeba pamiętać, że UK jest droższe o mniej więcej 60%-70% niż Polska.
 
Jeżeli obecnie, kredytobiorca ma kredyt oprocentowany 1.5% to od £200,000 kredytu rocznie zapłaci tylko £3,000 odsetek, jednak gdy oprocentowanie kredytów podskoczy do 6%, to odsetek rocznie zapłacimy £12,000, czyli 4 razy więcej. Różnica jest miażdżąca, bo aż o £750 miesięcznie.
 

Dołącz do DOBRYRUCH na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!