Dzisiejszy tekst powinien przeczytać, każdy Polak mieszkający w UK, który kupił dom na kredyt w UK lub chce kupić.

Ten tekst piszę w odpowiedzi na pytanie Roberta: w ostatnim artykule napisałeś, że gdy kredyty na domy w UK podrożeją, to Polacy zaczną wracać do Polski, przecież nie każdy ma kredyt na dom w Anglii, a dużo ludzi spłaciło bardzo małą część kredytu, możesz jeszcze raz wytłumaczyć, komu będzie się opłacać, sprzedać dom na kredyt w UK i wrócić do Polski, jak mocno będzie można na tym zyskać?

Odpowiedź:

Polacy, którzy spłacili dużą część swojego domu w UK, będą wracać do Polski – będzie im się bardziej opłacać, kupić mieszkanie lub dwa w Polsce.

To nastąpi tylko, gdy oprocentowanie kredytów mortgage w UK wróci do „normalnego” poziomu, kiedy, to nastąpi, tego nikt nie wie, ale jest bardzo prawdopodobne, że to stanie się za kilka lat.

Osoby, którym bardziej będzie się to opłacać, to ludzie, którzy już spłacili dużą część swojego kredytu lub ich nieruchomość podrożała do takiego poziomu, że pozostałość kredytu to np. połowa ceny.

Np. jeżeli dom kosztuje £300,000 a kredytu pozostało £150,000 to po sprzedaży domu, osobie pozostanie £150,000. Za takie pieniądze w Polsce można kupić dwa bardzo ładne apartamenty w jednym zamieszkać a drugi wynająć.

Podkreślam, że obydwa apartamenty nie będą obciążone ratami kredytu, więc mieszkasz za darmo i z wynajmu drugiego apartamentu czerpiesz duże zyski, ponieważ nieruchomość nie jest obciążona kredytem.

Głównym powodem do takiego ruchu będzie wzrost oprocentowania kredytów mortagage w UK, gdy oprocentowanie wróci do normalnego poziomu i taki właściciel ze „średnią pracą” zauważy, że jego miesięczne raty podskoczyły o £300, weźmie do ręki kalkulator, policzy i wróci do Polski.

 

  

 

  

Osoby, które mają średnie zarobki w UK i będą w powyższej sytuacji, zauważą, że mimo wyższych zarobków w UK, muszą opłacić co miesiąc £800 raty. W Polsce nie musieliby płacić żadnej raty za swoje mieszkanie i w dodatku dostawaliby pieniądze z wynajmu, Standard życia przykładowego bohatera mógłby reszta artykułu pod tym linkiem